Seznamte se s odbornými termíny

Nemusíte být ekonomové, abyste nemohli pochopit některé pojmy, které se týkají hypotečních úvěrů. A je jedno, zda se jedná o bankovní, nebo nebankovní společnosti. Princip je stejný a jednoduchý.
Věřitel Vám půjčí peníze a Vy mu je v pravidelných splátkách vracíte. Máte najednou ve svých rukách velký obnos peněz, který potřebujete. Čili na dohodě vyděláte. Věřitel ale musí také něco vydělat! Proč by Vám je jen tak půjčoval, kdyby z Vašeho úvěru také neprofitoval? Obě strany musí být spokojeny.
mince za domkem.jpg
Každá splátka hypotečního úvěru tedy představuje dva hlavní ukazatele: Úmor a úrok!
· Vy začínáte u takového úvěru splácet úroky, které jdou na vrub věřiteli. Jsme u toho, že úrok spadá do výdělku věřitele. Je to jeho zisk.
· Splátky úmoru jdou už na vrub Vašeho úvěru, který začnete snižovat. Vašemu úvěru, čili penězům, které jste si skutečně půjčili, se říká jistina. Takže začínáte splácet jistinu (v řeči ekonomů).
RPSN (roční procentní sazba nákladů) je to, na co byste se měli při zařizování úvěru trochu více zaměřit. Je to totiž číslo, které ovlivňuje úroky. A ty, jak už víte, ovlivňují zisky věřitele. A Vy je musíte zaplatit.
Když tedy shrneme selským rozumem, co je v měsíčních splátkách, ke kterým jste se zavázali, obsaženo, potom je to odměna věřiteli za jeho službu, kterou využíváte prostřednictvím půjčky peněz. A na druhou stranu je to výše peněz, o kterou snižujete svou jistinu. Tedy přesně tolik peněz, kolik jste si půjčili, bez ohledu na ostatní poplatky.
doklad pod kalkulačkou.jpg
Pokud byste si vzali bezúročnou půjčku, potom byste platili co? Pouze úmornou částku! Čili částku peněz, která bude splácet pouze Vaši jistinu.
Ještě existuje anuitní splátka půjčky, která se v průběhu splácení mění. To proto, že úrok a úmor se během splácení vzájemně dorovnávají. Nejprve platíte více úroků, proto můžete vidět, že Vaše jistina se během několika let nijak výrazně nesnižuje. Ale v posledních letech splácení je úrok nižší a Vy konečně vidíte splátky úmoru, které jistinu výrazně snižují.
Jste z těch odborných termínů alespoň trochu moudří? Pochopili jste systém splátek úvěru? To je dobře.