Bhútán: země, kde turisté musejí nakupovat


Vítejte v království Bhútán. Leží na východě Himalájského pohoří. Je zajímavé už jenom tím, že se zde nachází jediné letiště, které je umístěno vysoko v horách – je tedy umění sem přistát. Říká se, že to dokáže jenom dvacítka pilotů na světě.

Turisté tuto zemi pomalu objevují
Tato země je zajímavá už jen tím, že turisté zde povinně ze zákona musejí utratit denně dvě stě padesát dolarů – to rozhodně není levná záležitost! Tato cena je vysoká i na Evropu, a to jsou v Asii ceny poloviční. Bhútán byl z politických důvodů až do roku 1974 izolován, takže zde nečekejte žádný zábavní park či pronikání západní nebo vyspělé východní kultury. Nenajdete zde kina, divadla, koncerty ani kluby.

Bhútán patří mezi nejchudší země světa.
·         Restaurací je zde jenom málo, barů je zde vážný nedostatek
·         Internet je v Bhútánu prakticky nedostupný a téměř zcela neznámý
·         Platí zde přísný zákaz kouření, jeho prodej i distribuce

Co tu tedy najdete?

·         Panenskou přírodu
o   K té ovšem máte přístup jenom ve skupinách s průvodcem, a to za výše zmíněnou cenu. Individuální turistiku Bhútán vůbec nepovoluje. Ovšem existuje zde spousta trekových příležitostí. Například ve výšce pět tisíc metrů se nachází nejdelší a prý nejnáročnější trek na světě: Snowman Trek. Tato země skutečně není pro lenochy, nachází se ve výšce tři tisíce metrů, a nejvyšší hora Kula Kangri je vysoká sedm a půl kilometru.

·         Peníze jsou novinka
o   V Bhútánu se platí penězi asi teprve třicet let, pro většinu obyvatelstva je to pořád ještě novinka.

·         Všichni obyvatelé nad 40 let se narodili prvního ledna
o   Tedy alespoň podle zákona. Všichni zdejší obyvatelé starší čtyřiceti let mají v Bhútánu napsáno datum narození 1. ledna, a to z jednoduchého důvodu: matriky zde existují až od doby před 40 lety.

·         Buddhistický klášter Tygří hnízdo
o   To bylo vystavěno v roce 1692 a navštívit by ho měl každý, kdo se do Bhútánu vydá.