Péče o dřevo v exteriéru


Dřevo je přírodní materiál, který na rozdíl od řady dalších dokáže stárnout s grácií. Jenže pergoly ke zdi, dřevěné altánky či dřevěný nábytek jsou mnohdy po celý rok vystavovány rozmarům počasí a je proto zapotřebí o ně pečovat tak, aby nám co možná nejdéle vydržely. U dřevěných prvků v interiéru je žádoucí, aby jejich struktura a kresba vynikla, proto se raději vyhneme emailovým nátěrům, které mnohdy udělají víc škody než užitku. Pokud chceme ponechat texturu dřeva, je žádoucí sáhnout po lazurovacích lacích, kteří dřevo impregnují a zároveň ho chrání zevnitř. Samou chválu však můžeme slyšet i na vosky nebo oleje. Pro jakou z variant se tedy v případě ošetření dřevěných prvků rozhodnout?

dřevěná pergola

Dřevo vypadá v exteriéru zkrátka skvěle, tedy za předpokladu, že je o něj náležitě pečováno. Mnoho lidí považuje právě pravidelnou péči za jednu z největších nevýhod tohoto materiálu. Ovšem v současné době je na trhu již řada přípravků, které dokáží ochránit dřevo i několik let. Jak ošetřit dřevo do hloubky a zároveň mu ponechat jeho přirozenou kresbu a strukturu? Nejlépe za pomoci lazurovacích laků. Tenkovrstvé laky se do dřeva skvěle vsáknou a chrání dřevo primárně zevnitř, silnovrstvé zase vytvoří na povrchu dřeva vrstvu, která ochrání dřevo zvenku. Je tedy jen na vás, pro kterou z variant se budete chtít rozhodnout. Lazurovací laky jsou odolné proti UV záření nebo vodě.

oprýskaný lak

Je možné je zakoupit buď v bezbarvém provedení, nebo zvolit lak v dřevitém tónu. Obecně se doporučuje sáhnout po tmavších variantách laku v případě, kdy se vám chce dobu do dalšího nátěru protáhnout na maximum. Tmavší barvy v sobě totiž zpravidla obsahují větší množství pigmentu, které chrání dřevo pře UV zářením či povětrnostními vlivy. Krom vosku je samozřejmě možné použít i polymerový vosk nebo speciální oleje určené pro úpravu a ochranu dřeva.