Zelená ložnice

Pro klidný a zdravý odpočinek je potřeba mít v ložnici samozřejmě pořádnou pohodlnou a dostatečně velkou postel s kvalitní matrací. Pokud nám to prostorové možnosti dovolují, dopřejeme si pro dvojici klidně „letiště“ velikosti 200×200 centimetrů, pro jednoho spáče klidně postel 120×200 centimetrů. Ovšem kvalitu našeho spánku a zdraví můžou hodně vylepšit také vhodně zvolené pokojové rostliny. Jsou to vlastně takové „zelené čističky“ vzduchu v místnosti! Které se do našich ložnic hodí nejlépe? Máme pár tipů na nejzdravější ložnicové „pokojovky“!

ložnice světlá

Aloe vera

Tato trochu pichlavá a zubatá krasavice je jednou z rostlin, které skvěle čistí vzduch. Potvrzují to i odborníci z NASA. Aloe pomůže i jinak. Pokud si v domácnosti způsobíme nějaké drobnější poranění kůže (odřeninu, popálení nebo řezné poranění), je Aloe vera skvělou první pomocí! Uřízneme kousek listu, podélně ho rozřízneme a přiložíme vnitřní stranou na ránu. Její léčivý gel se postará se o lepší a rychlejší hojení, mírní bolest, chladí.

Zelenec

To je rostlina, která ze vzduchu v místnosti dokáže dostat kromě jiných škodlivých látek až 90 procent formaldehydu! Jeho krásné zelené trsy vyniknou nejlépe, když ho umístíme pomocí závěsu do prostoru nebo na poličku.

Břečťan

To je nejlepší volba pro astmatiky a alergiky! Ulevuje jim od nepříjemných zdravotních problémů (kýchání, otoky sliznic dýchacích cest). A čistí vzduch hodně rychle!

břečťan na plotě

Tchýnin jazyk

Jeho název v češtině nezní moc hezky, ovšem jde o rostlinu velice dekorativní! Protože není náročný na světelné podmínky, můžeme ho umístit i na stanoviště dál od okna. Navíc je také hodně užitečný při čištění vzduchu. Odstraňuje z něj i toxiny jako benzen, formaldehyd a trichlorethylen.

Fíkus benjamin

Co se týká čištění vzduchu, má vlastnosti podobné jako výše uvedený zelenec. Musíme ale počítat s tím, že tato krásná drobnolistá rostlina je náročnější na prostor a světelné podmínky. Hodí se do větších světlých ložnic.

Šplhavice zlatá

Ve volné přírodě dorůstá do velkých rozměrů a je dřevnatá. Jde o liánu. V našich domovech je to popínavá pokojová rostlina s malými listy tvaru srdce. Dlouhé výhony, které vytváří, se dají upravovat různými způsoby. Ze vzduchu ložnice odstraní například formaldehyd, xylen nebo benzen.

Jasmín

Bílé květy této rostlinky krásně jemně a nevtíravě voní. Vzduch ložnice pak může podporovat náš klidný sladký spánek! Věděli to dobře již naši předci, kteří ho do místností určených k odpočinku umisťovali již před dávnými lety!