Skleníky jdou do módy

Jakou kvalitnější zeleninu můžeme mít, než tu vlastnoručně vypěstovanou. Nelehké covidové období, kdy nám není dána přílišná volnost pohybu, mnoho lidí vrací zpět na zahrady. Nejen, že si zahrady zvelebuje a trávíme na nich více času, máme i možnost vypěstovat si vlastní zeleninu.

Abychom nespoléhali pouze na přízeň počasí, měli bychom jít na jistotu. Pořízení skleníku nám pomůže urychlit růst zeleniny. V brzkém jarním počasí si můžeme pochutnávat na čerstvých ředkvičkách a salátu. V pozdějším období vám přijdou vhod čerstvá rajčata, okurky a papriky.

greenhouse-6577750_1920

Ti méně zruční dají přednost nákupu skleníku hotového. Nákup neuspěchejte. Nejdříve si rozmyslete kam skleník postavíte, a jaká velikost pro vás bude vhodná. Chcete pěstovat pouze sezónní plodiny nebo budete využívat skleník celoročně. Od všech těchto kritérií se bude pořizovat cena. Nechcete-li investovat příliš vysokou sumu, vystačíte si nejspíš s nákupem sezónního skleníku. Vytápěný bude vyžadovat větší investice na pořízení i údržbu. Neobejdete se bez nákupu topidel, teploměrů nebo lamp, které rostlinám poskytují světlo.

Kromě umístění skleníku na vhodné místo, nezapomeňte zajistit dostatečné odvětrání otevíracích oken. Parné letní počasí ve skleníku vyžene teploty až na několik desítek stupňů. V takovém případě se mohou rostliny popálit. Výběr velikosti skleníku přizpůsobte velikosti rostlinám, které chcete pěstovat. Například fíkovníky, lagenárie a jiné rozložité rostliny vám zaberou velké množství místa. Rozmyslete si, zda budete skleník používat k přezimování rostlin.

paprika-1539491_1920

Poohlédněte se po skleníku s lehkou bezúdržbovou konstrukcí. Vybírejte materiály, které nepodléhají korozi. Možná se nebudete moci rozhodnout jakou výplň konstrukce vybrat. Tradiční skleněné tabule jsou těžké a rozbitné. Nejspíš se jednou za čas nějaké kolizi a následné výměně proskleného dílu nevyhnete. Práci si ulehčíte s polykarbonátovou výplní. Výhodou je snadná montáž i lepší tepelná izolace.