Obkladový materiál z přírodního kamene není žádná umělá imitace

Terasy pod pergolou, vydlážděné z přírodního kamene anebo obklad kolem domu či chodníčky na okrasné zahradě zdobí pozemky rodinných domů, chat a chalup již mnoho let.

Proč si vybrat obklad z přírodního kamene

Krásný vzhled – budete-li obkládat cokoli z keramických dlaždic s glazurou nebo z umělého kamene, vždy půjde o výrobek zhotovený lidskou rukou nebo strojem (za přispění výpočetní techniky). Nebude to nikdy čistě přírodní záležitost. A podobně, jako u dýhy na dřevotřísce rozeznáte, že jde o něco umělého, a co nemůže konkurovat pravým letokruhům na dřevěném masivu, stejné to bude i u přírodního kamene. Na první pohled jej rozeznáte od umělé náhražky a vzhledově to bude na vyšší úrovni.

kamenná zeď

Dlouhá životnost – pravděpodobně jste i vy někdy zahlédli zblízka nějaký hrad nebo zámek, vystavěný z kamene, a který přežil své majitele a tvůrce o několik století. Dokonce ani hradní zříceniny se nerozpadly zcela na prach, rozpadla se většinou pojivová malta, ale kámen zůstal netknutý. Eroze kamenů v přírodě je velmi pomalá, takže si můžete být téměř jisti, že i ten váš obklad na domovním soklu nebo chodník před domem bude vícegenerační záležitost, pokud se ovšem nerozhodnete jej nahradit něčím jiným.

obklad z břidlice

Má to i nějaké nevýhody?

Vyšší cena – některé druhy nerostů mohou být poměrně drahé vzhledem k jejich omezeným přírodním zdrojům, vyšším nárokům na těžbu a jejich zpracování. Nevztahuje se to však na každý přírodní obklad z kamene stoneexpert.cz, některé z nich mohou být i levnější, než kamenné imitace.

Vyšší hmotnost – zde opět záleží na měrné hmotnosti (hustotě) obkladového a dlažbového materiálu. Čím je vyšší, tím bude vyšší i hmotnost, což bude vyžadovat vyšší nároky na nosnost podloží. Problémy mohou nastat např. u kaskádových, špatně zpevněných zahradních teras, balkonů a lodžií, domovních podlaží ve vyšších patrech atd.